O školeSportovní gymnázium Ludvíka Daňka, Brno, Botanická 70, příspěvková organizace je školou s šestiletou a čtyřletou formou studia. Od 21. června 2001 je sportovní gymnázium zřízeno jako příspěvková organizace Jihomoravského kraje.

Gymnázium bylo založeno v roce 1983 jako Sportovní škola, jež v sobě zahrnovala 2. stupeň základní školy a čtyřletého gymnázia. Zakládajícími sporty byly plavání, gymnastika a atletika. V roce 1996 se Sportovní škola transformovala v šestileté sportovní gymnázium a procházela dalšími koncepčními změnami.

Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka je tradičním centrem sportu v Brně i na jihu Moravy. Škola je součástí systému péče o talentovanou mládež České republiky a má v něm významné postavení. Úkolem školy je rozpracovat systém výchovy a vzdělání tak, aby žákům umožňoval skloubit gymnaziální studium a přípravu ke studiu na vysokých školách s rozvojem sportovního nadání a intenzivní specializovanou sportovní přípravou. Při plnění této velice náročné funkce využívá škola podpory školství JMK a významných brněnských sportovních klubů. Sportovní gymnázium se tak stalo nepřehlédnutelnou součástí systému výchovy sportovních talentů i součástí zabezpečení státní sportovní reprezentace. Je však i vedle svého specifického zaměření tradičním brněnským gymnáziem, jehož absolventi se uplatňují na trhu práce nejen jako tělovýchovní odborníci, ale i v ostatních oborech naší společnosti.

Za 34 let existence gymnázia získali naši žáci celkově 6146 medailí (2292 zlatých, 1838 stříbrných, 2016 bronzových). Na olympijských hrách soutěžilo 15 našich absolventů (viz síň slávy).