Přejít k hlavnímu obsahu
obrázek judisty

Judo je sportem, který zaujal tisíce lidí po celém světě. Přináší uspokojení nejen těm, kteří ho provozují, ale i těm, kteří ho sledují. Je bojovým uměním, ve kterém najde uplatnění nejen mládež, ale i lidé v pokročilejším věku, a to bez ohledu na tělesnou výšku a váhu. Judo je japonského původu a jeho zakladatelem je profesor Jigoro Kano (1859-1938). Nové bojové umění vymyslel především z důvodu fyzických ústrků mířených proti jeho osobě ze strany starších a silnějších spolužáků v období studia na střední škole. Judo vytvořil z vybraných chvatů starého bojového umění Jiu-Jitsu. Po letech pečlivého studia a hloubavých úvah založil vlastní školu, kterou nazval KODOKAN JUDO.

V roce 1964 se stalo judo olympijským sportem. V České republice se vznik juda datuje k roku 1919, kdy vysokoškolský sport zahájil první kurzy, a na ně navázala armáda s kurzy sebeobrany. Dnes se dá říci, že české judo má ve světě velmi dobrý zvuk.

Judo na SGLD je v současnosti kmenovým sportem v šestiletém studijním cyklu. Věkové rozmezí studentů je 13 – 19 let.

Od roku 2018, kdy se datuje spolupráce sportovního gymnázia s klubem JUDO SKKP BRNO z.s., se výrazně zvýšily možnosti systému přípravy judistů na úrovni vrcholového sportu. Skloubení dopoledních tréninků se studiem je pro mladé talenty velký odrazový můstek pro jejich další rozvoj. Mezi další výhody, které mohou žáci SGLD využít patří vzdálenost Městské sportovní haly Vodova, kde tréninky probíhají (cca 5.min.) a ubytování pro mimobrněnské studenty přímo v areálu školy.

O vedení tréninků se starají profesionální trenéři pod vedením Mgr. Jaroslava Švece. Cílem této přípravy je komplexní péče o talentovanou mládež ve všech směrech, ať se jedná o judo, etiku, rozvoj obratnosti a pohybových schopností či v neposlední řadě rehabilitaci. To, že již několik úspěšných absolventů SGLD se stalo reprezentanty a profesionály ve svém oboru dokládá, že studium na sportovním gymnáziu nese své ovoce.

Tréninkový režim pro studenty SGLD probíhá následovně:

Místo tréninků: Městská sportovní hala Vodova, sál juda (https://vodova.sportujemevbrne.cz/)

Rozpis tréninkových jednotek:
Pondělí: 8:00–9:30 posilovna, 17:00–19:00 judo (randori)
Úterý: 17:30–19:00 judo (technika)
Středa: 8:00–9:30 judo (technika), 17:00–18:30 posilovna
Čtvrtek: 17:30–19:15 judo (randori)
Pátek: 8:00–9:30 posilovna (regenerace), 17:00–19:00 judo (technika)